Claudio Bravo si z počiatočnej kritiky nič nerobí, robí ho silnejším

Pep Guardiola sa tento rok v lete odhodlal k odvážnej výmene brankárskej jednotky, a zatiaľ čo na hosťovanie odoslaný Joe Hart sa v Turíne okamžite chytil, jeho nástupca Claudio Bravo už v novom klube napáchal pár chýb a čelí kritike.Z tej si však ex-barcelonský gólman nič moc nerobí, motivuje ho vraj k nutnému zlepšeniu…

Dvojnásobný víťaz Copy América s Čile na Etihad Stadium zavítal so zvláštnym poslaním takzvaného Sweeper keepera – teda inak povedané brankára, ktorý sa aktívne podieľa na rozohrávke svojho tímu a nezriedka funguje ako jedenásty hráč v poli.

Preto nie je príliš divu, že sa Bravovy začiatky v novom pôsobisku skúmajú pod drobnohľadom, a že je taky sprevádza isté ťažkosti. “Viem, čo tu Joe odviedol, mal niekoľko skvelých sezón a s klubom vyhral plno trofejí. Ale ja bol v rovnakej situácii už v Barcelone, kde som nahrádzal Víctor Valdés, jedného z najlepších brankárov v okolí.Takto holt futbal chodí, “ tvrdia zrelaxovaný Bravo.

V marci 2015 bývalá opora Realu Sociedad pekne zblízka spoznala, čoho je Joe Hart schopný, keď z lavičky prizerala jeho dosť možno nejheroičtějšímu výkonu v kariére pri tesnej prehre City na Camp Nou (0: 1). Keď sa však tento rok v októbri Bledomodrí do Katalánska vrátili, Bravo červenou kartou prispel k debaklu 0: 4.

“Hrám spôsobom, ktorý si žiada určitú porciu riskovanie. Problém je, že z 300 nahrávok skrátka urobíte jednu chybu…takú smolu som mal v jednom zápase, v Lige majstrov na Barcelone, kedy som sa nechal vylúčiť, “ pripúšťa 33-ročný Čiľan.

“Ale také riziko musíte podstúpiť. Kritika tu vždy bude a ja s ňou nemám problém.V skutočnosti ju často vítam, pretože mi pomáha v zlepšovaní výkonov, “ dodal Claudio Bravo, ktorý ale stále chce byť hodnotený hlavne na základe ortodoxných povinnosťou brankára.

” Chytám od svojich šiestich rokov, ale na mojej práci s nohami som vždy pracoval, učil som sa, ako kontrolovať balón a presne prihrávať. Avšak hlavné je stále chytanie lopty. To si užívam zo všetkého najviac, “ zdôrazňuje odchovanec Colo-Colo.

Jedným z dôvodov, prečo Claudio Bravo zatiaľ v novom pôsobisku nijako nepanikári, musí byť aj jeho mimoriadna skúsenosť.Už pred dvoma rokmi sa stal čílskym rekordmanom v počte reprezentačných štartov, ktorých má teraz na konte už 110, a okrem skúsenosti s navliekaním kapitánskej pásky v národnom tíme Bravo ťaží aj z dvojročnej praxe v Barcelone.

“Keď dennodenne na tréningu čelíte Lionelovi Messimu, núti vás to posúvať sa na ďalšiu úroveň. Bavíme sa o najlepšom hráčovi planéty, ktorý zakončuje rýchlejšie ako ktokoľvek iný. Prinútil ma k lepším výkonom,” mieni majiteľ barcelonského rekordu o ôsmich ligových zápasoch bez inkasovaného gólu.

Takú neuveriteľnú šnúrou 754 minút bez obdržané bránky Claudio Bravo rovno začal svoje krátke angažmán v Katalánsku, zatiaľ čo v Manchestri aj podľa svojich slov ani omylom neodštartoval tak skvele.Novú skúsenosť si však napriek tomu užíva.

“(Presun) nebol vôbec náročný. Neprekročily som len kvôli pocitu, ktorý vo mne vyvolal klub. Bolo to aj pre moju rodinu. Možnosti presťahovať sa do Anglicka prikladáme veľkú váhu, chceme sa naučiť nový jazyk a fungovať v kultúre toľko odlišné oproti tej v našej domovine. Každým dňom sa v klube osobne cítim lepšie a lepšie, “ zakončuje Bravo a dúfa, že sa takýto proces čoskoro prejaví aj na ihrisku. Celý tím si napokon zvyká na nový systém, čo si vraj vždy žiada čas.